Opis projektu
Osoby mieszkające w huku i spalinach miast, muszą znaleźć dystans do świata, po to by przetrwać. Życie pośród samochodów, hałasu i reklam jest naprawdę męczące. Jednak wszyscy gdzieś w głębi tęsknią za ciszą, zielenią i prawdziwym kontaktem z naturą.
CEL: edukacyjny, socjalizujący, terapeutyczny. Dzięki zmysłom możemy lepiej poznawać świat przyrody. Ogród sensoryczny bowiem pełni funkcję zarówno terapii, jak i nauki. W Polsce są tego typu ogrody, ale jest ich mało. Na ścianie wschodniej nie ma ich wcale.
GRUPA DOCELOWA: mieszkańcy Chełma, a zwłaszcza dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne, turyści.
Stworzenie ogrodu sensorycznego w Parku XXX-Lecia sprzyjać będzie zwłaszcza mieszkańcom. Park przy Górce Chełmskiej jest jedną z atrakcji naszego miasta, dodatkowy element ogrodu sensorycznego będzie kolejnym atrybutem turystycznym.
EFEKT: Przebywanie w pobudzającym zmysły ogrodzie sensorycznym odstresowuje i pomaga dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym, leczy osoby z ruchowymi czy intelektualnymi kłopotami. To chyba jedna z najmilszych terapii jakie można sobie wyobrazić.
*Miejsca oddziałujące na zmysły: dotyk, smak, zapach, słuch i wzrok - barwy roślin ozdobnych.
*Strefa dotyku (rośliny, elementy drewniane i trawnik ziołowy) to właściwie dobrana roślinność, zróżnicowanie faktur liści, kwiatów, owoców, kory drzew, nawierzchni, użytych materiałów, czy zastosowania wody. W tej strefie uwzględniamy różne doznania, jak miękkość, twardość, chropowatość, pierzastość, gładkość, szorstkość, puszystość, waga i temperatura. Strefa dotyku to także drzewa i wypływająca z nich zdrowa energia.
*Strefa zapachu - zapach kwiatów, ziół i krzewów; to przewaga roślin wydzielających olejki eteryczne. Najważniejsze to kwiaty, ale pachnieć mogą również zioła, owoce, nasiona, a nawet liście, kora, korzenie i kłącza. Sposób wydzielania zapachu związany jest z funkcją, jaki ma pełnić. Zapach może być przyjemny, obojętny lub przykry. W przypadku roślin możemy także mówić o zapachu lekkim, ciężkim, intensywnym, ulotnym czy długotrwałym. Rodzaje zapachów wśród roślin to: kwiatowy, owocowy, ziołowy, miodowy, czy żywiczy. Bardzo często występującym wśród roślin jest też zapach cytrynowy.
*Strefa smaku- zioła, ogród warzywny; to flora rodząca jadalne owoce. Stanowi ona doskonałą atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Urokliwe, owocowe kompozycje możemy tworzyć za pomocą drzew, krzewów, pnączy oraz bylin. Ich pokroje różnią się, dlatego warto zaprojektować strefę o rozmaitym stopniu wysokości. Strefa ta powinna być podzielona na sektory warzywne oraz owocowe.
*Strefa słuchu - szum roślin i wody; to strefa wykorzystująca do terapii dźwięk. Na słuch człowieka działa wiele czynników: szum wiatru, śpiew ptaków, spadające jesienią liście, chrzęst różnorodnej nawierzchni pod nogami. Tutaj odgłosy przyrody są intensywne i korzystnie wpływają na nasze odczucia. W ogrodzie skoncentrowanym na zmyśle słuchu, można uwzględnić dźwięki wydobywane ze specjalnie zaprojektowanych instrumentów, takich jak: bębny, garnki, struny, czy też dzwonki. Wykorzystanie elementów dźwiękowych w ogrodach to idealne rozwiązanie dla stworzenia miejsca zabaw dla dzieci. W strefie słuchu można również uwzględnić strefę ciszy, w której odnajdą spokój dzieci nadpobudliwe, bądź nadwrażliwe słuchowo.